Logo I love chemistry

Adsorbčné vlastnosti aktívneho uhlia

Aktívne uhlie je vysoko pórovité a má schopnosť adsorbovať nejakú látku. Táto vlastnosť sa využíva napríklad v ochranných (plynových) maskách, kde adsorbuje škodlivé plyny ako napríklad chlór. Tiež dokáže absorbovať aj iné látky - niekedy je podávané pacientom (tzv. živočíšne uhlie). Tento pokus bude demonštráciou tejto vlastnosti, adsorbovať budeme dve farbivá .

Chemikálie:
aktívne uhlie (najlepšie práškové), ľubovolné farbivá (potravinárske, atrament, atď.)

Pomôcky:
niekoľko skúmaviek, filtračná aparatúra

Postup:
Zarobte riedené roztoky daných farbív, potom nasypte do nich lyžičku (podľa potreby) aktívneho uhlia. Nechajte hodinu odstáť. Po hodine by mala byť väčšina farbiva adsorbované, ak nie je pridajte ešte aktívne uhlie. Potom zmes prefiltrujte.

Upozornenie: Raz mi manganistan draselný zreagoval s aktívnym uhlím a urobil dosť veľa sulfánu, asi radšej použite iné, menej reaktívne "farbivá". Je možné, že to aktívne uhlie bolo nejaké divné.


Adsorbcia aktivnym uhlim
Adsorbcia aktivnym uhlim
Adsorbcia aktivnym uhlim
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa