Logo I love chemistry

Aluminotermia

OF
Pokus je označený ako nebezpečný a je určený len skúseným experimentátorom

Pomôcky:
kvetináč (ideálne starší, lebo to nemusí prežiť)
Chemikálie:
hliník, oxid železitý
Postup:
Zmiešajte 50 g práškového hliníku a 20g oxidu železitého (nemusí to byť nutne oxid železitý, ale s ním sa to robí najčastejšie a aspoň sa nepoužívajú ťažké kovy). Dierku v kvetináči upchajte plieškom alobalu, tekuté železo bude dostatočne teplé aby sa cez tenkých hliník prehrýzlo. Nasypte dôkladne premiešanú zmes do kvetináča. Existuje niekoľko spôsobov, ako ju zapáliť. Na internete možno nájsť nejaké recepty s peroxidom bárnatým, avšak z mojej skúsenosti tento nie je vôbec potrebný. Stačí buď lyžička bengálu alebo horčíková páska. Samozrejme nezabudnite niečo podložiť pod kvetináč (napríklad nádobu s pieskom), predsa len vzniknuté železo bude mať cez 1000°C.
Prebieha extrémne exotermická reakcia podľa schémy:
Fe2O3 + Al → Fe (roztavené) + Al2O3
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa