Logo I love chemistry

Bóraxová perlička

Stará analytická kvalitatívna metóda, ktorá sa používala napríklad na identifikáciu niektorých minerálov.
Chemikálie:
síran meďnatý, síran železnatý, tetraboritan sodný (bórax) a iné vzorky
Pomôcky:
platinový drôtik, kahan
Platinový drôtik s očkom sa nechá vyžíhať v plameni, následne sa ponorí do bóraxu, ktorý sa taví, až kým nevznikne priesvitná perlička. Tá sa následne ponorí do vzorky soli (mne sa dobre osvedčili aj nasýtené roztoky) a následne sa pokračuje v žíhaní v oxidačnom alebo redukčnom plameni. Ak ste dali príliš veľa vzorky, prejaví sa to tmavou nepriehľadnou perličkou, preto na drôtik naberajte len malé množstvá vzorky. Dokazovaný prvok je následne identifikovaný podľa sfarbenia perličky - napríklad v redukčnom plameni meďnaté soli spôsobujú červenú perličku, železnaté zelenú atď. Kompletný zoznam sfarbení nájdete tuhttp://en.wikipedia.org/wiki/Bead_testBóraxová perlička
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa