Logo I love chemistry

Flash

F
Pokus je označený ako nebezpečný a je určený len skúseným experimentátorom

Pred vynájdením elektríckeho fotografického blesku používali fotografi na osvetľovanie zmes práškového kovu (hliníka alebo horčíka) a oxidačného činidla. Tento postup sa ešte aj dnes niekedy používa vo filmárskom priemysle na osvetľovanie. Prvý recept je pomerne silný flash, ktorý sa veľmi nedá použiť na osvetľlovaniem, pretože je silný a dosť rýchly. Druhý, ktorý je aj na videu je vhodnejší, pretože žiari podstatne dlhšie.

I. Flash


Pomôcky:
kovová miska, roztieračka 

Chemikálie:
síra, manganistan draselný, horčík, hliník, dusičnan draselný

Postup:
Najprv opatrne zvlášť rozotrite obidve látky, potom ich veľmi opatrne zmiešajte v pomere Mg (Al) 4:6 KMnO4. Neodporúčam pripraviť viac ako 2 g tejto zmesi. Na zapálenie radšej použite zapáľnú šnúru. 


II. Flash

Pomôcky:
kovová miska, roztieračka

Chemikálie:
práškový hliník, dusičnan draselný, síra (prášková, neolejovaná)

Postup:
Najprv rozotrite (zvlášť) všetky chemikálie, potom ich zmiešajte v pomere 5:2:3 KNO3:S:Al a vysypte na kovovú misku. Odporúčam na zapálenie použiť zápalnú šnúru. Keďže tento flash nie je až taký silný ako predcházajúci, možno zarobiť aj trochu väčšie množstvá.
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa