Logo I love chemistry

Horúci ľad

Pokus je založený na vlastnostiach supernasýteného roztoku octanu sodného. Namiesto octanu je možné použiť aj tiosíran sodný, ale s octanom som dosiahol lepšie výsledky.

Chemikálie:
octan sodný (trihydrát, ak chcete použiť bezvodý, musíte najprv pridať vodu)

Pomôcky:
varič, skúmavka, sklenená tyčinka

Postup:
Octan sodný začnite zohrievať, až kým sa všetok neroztaví (teplota topenia 58°C). Na topenie odporúčam použiť kúpeľ s vriacou vodou, lebo tak je možné zabezpečiť, že teplota nepresiahne 122°C kedy dochádza k rozkladu trihydrátu. Ak máte problémy s roztápaním, skúste pridať trochu vody. Následne nechajte taveninu ochladnúť na izbovú teplotu (chladenie studenou vodou je vhodné). Potom zmes aktivujte - kryštálom alebo aj niečim iným. Aktiváciu je možné uskutočniť aj prstom, lenže keďže pri kryštalizácií sa teplota môže vyšplhať až na 60°C, nemusí byť táto teplota vhodná pre ľudský prst (octan sodný sa používa aj v termobalíčkoch, ktoré dokážu rýchlo vyvinúť teplo).
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa