Logo I love chemistry

Modrá flaša

C

Jeden z pekných farebných pokusov, ktoré nie sú veľmi nebezpečne a ktorého výhodou je aj to, že ho možno uskutočniť aj mimo laboratória. Stačí reakčnú zmes zavrieť do fľaše a takto vydrží funkčná aj dva dni.

Pomôcky:
Erlenmayerova banka, odmerný válec

Chemikálie:
metylénová modrá, hydroxid sodný, glukóza

Postup:
V 100ml vody rozpustite 2g hydroxidu sodného a 2g glukózy. Potom pridajte trochu roztoku metylénovej modrej (stačí veľmi málo, asi aby bolo dosiahnuté sfarbenie ako na obrázku úplne dole). Chvíľu počkajte, roztok by sa mal stať bezfarebný, potom banku znova pretrepte a znova sa objaví modrá farba. Existujú dve farbivá - metylénová a metylová modrá, ktoré si je ľahko pomýliť, takže sa uistite, že používate tú správnu (metylénovú).

Vysvetlenie:
Ox- forma metylénovej modrej je bezfarebná, redox- forma je modrá. Kyslík pri pretrepaní zoxiduje metylénovú modrú na modrú, postupom času zmes glukózy a hydroxidu ju znova zredukuje na tzv. leukometylénovú modrú.


Metylenova modraMetylenova modra
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa