Logo I love chemistry

Umelá krv

Xi

Pomerne známy pokus s falošnou krvou. Pokus sa dá robiť buď na ruke alebo, bezpečnejšie, na neživom povrchu.

Chemikálie:
tiokyanatan draselný, chlorid železitý

Pomôcky:
dve menšie kadičky, špachtlička (niečo, čo vyzerá ako skalpel hoci nie je ostré), handrička (poslúžia na falošné dezinfikovanie) 
 
Postup:
Do jednej kadičky zarobte roztok rodanidu draselného, do druhej chloridu železitého. Handričku namočte do roztoku rodanidu draselného a „vydezinfikujte“ ňou ruku (rodanid nie je príliš vhodná dezinfekcia, opatrne). Potom namočte špachtličku do roztoku chloridu železitého a prejdite jej úzkou stranou po ruke, tváriac sa že je to skalpel.

Vysvetlenie:
Rodanid draselný reaguje s chloridom železitým, vzniká komplex krvavej farby.

Poznámka: Tento pokus v žiadnom prípade neuskutočňujte v blízkosti poškodenej kože, pretože použité chemikálie nie sú práve bezpečné, ak máte obavy možete tieto chemikálie zmiešať len v kadičke, aj to vyzerá zaujímavo.
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa