Logo I love chemistry

(Nielen) modrá banka

Pokus modrá banka  už pozná asi každý. Keď už začne modrá byť príliš obyčajná existujú aj ďalšie farbivá. Najbežnejšie a asi aj najkrajšie z nich je farbivo indigokarmín. Ak máte však prístup k ďalším z nich k safranínu, resazurínu alebo octanu cresylovej violote tak môžte skúsiť aj tie ;) Pri resazuríne a cresylovej violeti neprebieha len farebná zmena, ale aj zmena fluorescencie, čo vyzerá fakt super!

Chemikálie:
safranín O, resazurín, indigokarmín, hydroxid sodný, glukóza, cresylová violeť

Pomôcky:
kadičky, uzatvárateľná banka, UV lampa (ak chcete vyskúšať fluorescenciu)

Postup:
Pripravte si roztok 2 g glukózy + 1,4 g hydroxidu sodného na 100 ml vody (samozrejme si toho pokojne môžete pripraviť aj pol litra, len úmerne zväčšite množstvo chemikálií a tiež môžete experimentovať s inými pomermi). Do tohto roztoku pridajte veľmi malé množstvo (povedzme na konci špachtličky, musíte to odhadnúť tak aby to bolo farebné, ale nie príliš) príslušného indikátora. Teraz už len počkajte kým dojte ku farebnej zmene (prvý krát to môže byť pokojne aj 10 minút) a potom pretrepte. Dochádza ku redukcií indikátora (glukózou+hydroxidom) a pretrepaním (dodaním kyslíka) ku spätnej oxidácií.

Indigokarmín
Indigokarmin
(modrá, zelená po pridaní hydroxidu, redukovaná na červenú a postupne žltú, po pretrepaní je naspäť zelená - efekt "Semafóru")

Safranín

Safranin
(červená, po redukcií priesvitná)

Resazurín
Resazurín
(modrá fluorescenčná, po redukcií priesvitná nefluorescenčná)

Cresylová violeť
Cresylová violeť
(fialová fluorescenčná, po pridaní hydroxidu oranžová, po redukcií priesvitná nefluorescenčná)
Zoznam chemických pokusov
Používaním tejto stránky súhlasíte tým, že:
a) autor nezaručuje správnosť, presnosť a kompletnosť informácií poskytovaných na stránke (napríklad informácií o nebezpečnosti chemikálií)
b) autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za vzniknuté hmotné i nehmotné škody, ktoré vznikli používaním informácií z tejto stránky (teda všetky experimenty uskutočnujete len na vlastnú zodpovednosť)
c) Podmienkami používania


Except where otherwise noted I love chemistry (http://ilovechemistry.info)
is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.
Používaním tejto webovej stránky súhlasíte s podmienkami používania
Prihlásiť sa